Puszcza Bukowa - dłuższy spacer nad Szmaragdowe - gotowa trasa
listopada 11, 2021Szukaj szlaków w Puszczy Bukowej
Do lasu wchodzimy od ulicy Akwarelowej. (To wejście, które znają przed wszystkim mieszkańcy, także utrzymajcie je w tajemnicy.) Za moment skręcamy w prawo i przechodzimy pod wiaduktem, a następnie kierujemy się czerwonym szlakiem.
Szlaki w Puszczy Bukowej są najczęściej bardzo dobrze oznaczone, ale jeśli nie chodzicie po niej od dzieciństwa, skoncentrujcie się na ich wypatrywaniu. Jeśli lubicie wędrówki polecam Wam zaopatrzyć się w mapkę lub aplikację "Puszcza Bukowa".
Szwedzki Młyn i Szwedzki Kamień
Czerwonym szlakiem dochodzimy do brukowanej drogi (Chojnowska) i skręcamy w lewo, gdzie przez chwilę idziemy jednocześnie czerwonym i zielonym szlakiem. Po lewej stronie mijamy Szwedzki Młyn, czyli pozostałości średniowiecznego młyna zbożowego nad strumieniem Chojnówka.
Idąc dalej już tylko zielonym szlakiem, po lewej stronie na wzniesieniu widzimy Szwedzki Kamień o imponujących rozmiarach - obwodzie 970 cm i wysokości ok. 180 cm, którego nazwa nawiązuje do wcześniejszego młyna.
Oczko Marzanny i Psie Pole
Dochodzimy do Oczka Marzanny, które jest źródłem Chojnówki. Ten mały stawek obecnie jest wysuszony. W tym miejscu skręcamy ostro w prawo i praktycznie zawracając, wchodzimy na niebieski szlak, którym dochodzimy do polanki Psie Pole. To tutaj kiedyś spotykali się myśliwi ze sforami psów przed polowaniem.
Idąc dalej niebieskim szlakiem, przechodzimy pod wiaduktem, a następnie wspinamy się pod górkę.
Jezioro Szmaragdowe i Polana Słoneczna
Po chwili zbliżamy się do jeziora Szmaragdowego, widzimy je z góry po lewej stronie. Zanim się tam zatrzymamy, idziemy jednak w prawo za budynek usytuowany na przeciwko jeziora i dochodzimy do polany Słonecznej (szlak zielony). To jedno z dwóch świetnych miejsc na ognisko. Drugie - polana Widokowa znajduje się za jeziorem, tam jednak trudniej jest znaleźć drewno, więc głodni i zmęczeni wybieramy polanę Słoneczną.
W drodze powrotnej podchodzimy pod jezioro Szmaragdowe - moje ulubione miejsce w Szczecinie. Tak jak obecnie dzieci jeżdżą w weekend z rodzicami do Multikina, tak ja przyjeżdżałam w dzieciństwie właśnie tutaj. To sztuczne jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla, czemu zawdzięcza swój kolor. Uwielbiam hulać w tym miejscu w ciepłe dni.
Wracamy zdecydowanie krótszą trasą najpierw zielonym szlakiem, pod wiaduktem, a następnie na rozstaju dróg wchodzimy na niebieski szlak, którym docieramy do szpitala w Zdrojach.
2 comments
:)
OdpowiedzUsuńJeśli lubisz czas spędzać nad jeziorem, to może też korzystasz z jakiś wodnych aktywności typu pływanie kajakami lub żaglówkami? Nie ukrywam, że mnie taka propozycja jak najbardziej interesuje, dlatego chętnie zwracam teraz uwagę na potrzebne akcesoria. W taką podróż na pewno muszę wziąć pod uwagę worek żeglarski wodoszczelny . Okazuje się, że takie drobne akcesoria często chronią nasze rzeczy.
OdpowiedzUsuń