Co zwiedzić na Kaszubach i w Borach Tucholskich? 12 atrakcji na długi weekend lub urlop
listopada 10, 2022Kaszuby to takie mniejsze Mazury, tylko zamiast straganów z chińszczyzną są panie z koła gospodyń wiejskich, które sprzedają swoje produkty, żaglówkę można wypożyczyć za połowę ceny, a na plażach i ulicach ludzi jest znacznie mniej. Kiedy w tym samym roku odwiedziłam oba miejsca wiedziałam, że to nie ostatni raz. Co warto tutaj zobaczyć? Sprawdźcie 12 atrakcji Kaszub.
1. Chmielno – Pracownia Ceramiki Kaszubskiej
Jeśli chcecie poczuć się, jak w filmie „Uwierz w ducha” to miejsce dla Was! Poza bardzo ciekawym muzeum i zakładem, który zwiedzimy z przewodnikiem, możemy z pomocą pracownika na kole garncarskim wykonać własne naczynie. Wierzcie mi – nawet jeśli nie macie zdolności manualnych, pomoc jest tak duża, że wyjdzie z tego coś ładnego. Naczynie dostaniecie pocztą po tym, jak już będzie wypalone i pomalowane na wybrany przez Was kolor.
Pracownia Ceramiki Kaszubskiej, ChmielnoW Chmielnie możecie również pójść na plażę.
Chmielno2. Wiatrak w Ręboszewie
Wiatrak w Ręboszewie położony jest szlaku samochodowym zwanym Drogą Kaszubską. Moim zdaniem nie każda atrakcja na tej trasie jest warta uwagi, ale akurat ten wiatrak ma fajny klimat, a ze wzgórza, na którym się znajduje, zobaczymy ładny widok. Warto na miejscu skorzystać z kawiarni i usiąść na chwilę, żeby wczuć się w atmosferę tego miejsca. Ciekawostka – w wiatraku możemy nocować.
Wiatrak w Ręboszewie3. Ostrzyce
Ostrzyce są niewielką miejscowością, kurortem, w którym zlokalizowana jest plaża miejska, przy której wypożyczycie rowery wodne czy kajaki. Dodatkowo na miejscu znajduje się aleja Legend Kaszubskich. W okolicy możecie również żeglować, a ceny wynajmu łódek są tutaj mniejsze niż na Kaszubach.
Ostrzyce4. Ogród Botaniczny Gołubie
Ten ogród ustępuje większym tego typu obiektom, jak np. temu w Przelewicach czy ogrodom w Dobrzycy. Niemniej jednak, jeśli dysponujecie wolną godzinką, warto tutaj przyjechać. Wstęp nie jest drogi, a latem zobaczycie wiele kwitnących roślin.
Ogród Botaniczny, Gołubie5. Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich
Skansen we Wdzydzach Kiszewskich jest jednym z moich ulubionych w Polsce. Na 22 hektarach znajdziecie chałupy, dwory, karczmy, wiatraki i budynki gospodarcze z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. To miejsce dość popularne, w sezonie na pewno spotkacie tutaj wielu turystów. Teren jest jednak na tyle duży, że tłum może Wam faktycznie przeszkadzać jedynie w tamtejszej restauracji. Na zwiedzanie zarezerwujcie sobie około 3 godziny – to dłuższy spacer.
Kaszubski Park Etnograficzny, Wdzydze Kiszewskie6. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie jest jednym z kilku tego typu miejsc w Polsce. Jeśli nie jesteście tak wielkimi fanami pociągów jak Sheldon z „Teorii Wielkiego Podrywu” to pewnie po odwiedzeniu paru muzeów kolei, zaczną one Wam się nakładać na siebie. I choć tak jest ze mną to muszę przyznać, że tego typu obiekty zawsze są interesujące. Jest coś ciekawego we wchodzeniu do poszczególnych wagonów, oglądaniu różnego rodzaju przedziałów i lokomotyw. Polecam zwiedzenie choć jednego z takich muzeów.
7. Zamek w Łapalicach
Historia tego obiektu jest niezwykła. Piotr Kazimierczak w latach 80. otrzymał pozwolenie na budowę domu mieszkalnego z pracownią rzeźbiarską. Rozmach miał jednak duży – ostatecznie na 5000 metrów kwadratowych znalazło się kilka pięter, 52 pomieszczenia, sala balowa i 12 wieżyczek.
Zamek w ŁapalicachPieniędzy na wykończenie, a nawet samo dokończenie budowy zabrakło – w tym także na uporządkowanie dokumentacji budynku. Ostatecznie wydano decyzję o rozbiórce w wyniku czego, budynek od ponad 30 lat niszczeje i… przyciąga turystów. Choć oficjalnie zwiedzać go nie można, wejście na ten teren nie jest zamknięte.
8. Kamienne kręgi w Węsiorach
No cóż… to dość osobliwe miejsce. Obecne tereny Kaszub w II poł. I w n.e. były zamieszkiwane przez Gotów i Gepidów, którzy pozostawili po sobie miejsca pochówku, kurhany i kamienne kręgi. Pozostałości takiego cmentarzyska możemy oglądać m.in. w Węsiorach. Nie byłoby w tym pewnie nic nietypowego, gdyby nie fakt, że niektórzy wierzą w niezwykłe właściwości kręgów i emisję energii. Na miejscu zobaczycie, jak tę energię można pobierać. Niezależnie od Waszego nastawienia do tego typu zjawisk warto po prostu przejść się tam na spacer wśród drzew i… kamieni.
Kamienne kręgi w Węsiorach9. Zamek Bytów
Zamek w Bytowie to przede wszystkim muzeum, w którym znajdziecie różne wystawy – m.in. dotyczące rolnictwa, sztuki ludowej itp. Nie jest duży i muszę przyznać, że widziałam wiele ciekawszych zamków w Polsce. Wystawa – przynajmniej dwa lata temu była dość tradycyjna.
Zamek w Bytowie10. Kartuzy – muzeum i kolegiata
Podobne, ale jednak bardziej skoncentrowane na sztuce ludowej jest Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Jest niewielkie, ale ma dużo uroku.
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
W Kartuzach ciekawym obiektem jest także barokowy kościół z XIV wieku o kształcie trumny, która ma odzwierciedlać dewizę memento mori. Podobne nawiązania widać też we wnętrzu – pod chórem widoczne jest pendulum obciążone aniołem śmierci – kiedy wahadło zaczyna drgać, śmierć z kosą lata nad głowami wiernych. Podobno jeśli zatrzyma się na dłużej nad czyjąś głową, jego koniec jest bliski.
Kartuzy11. Wieża na Wieżycy
Lubicie punkty widokowe? Polecam wieżę na najwyższym wzniesieniu Wzgórz Szymborskich - Wieżycy. Z 35-metrowej metalowej konstrukcji możecie oglądać widok na wzgórza i jeziora kaszubskie. Do wieży z parkingu czeka Was ok. 15-minutowy spacer, a później wspinaczka po 182 stopniach. Fitness zaliczony!
Wieża, Wieżyca12. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku
To miejsce, które z pewnością spodoba się dzieciom, choć nie tylko. W czasie wycieczki z przewodnikiem odwiedzicie Dom Sybiraka, bunkier, dom do góry nogami. Zobaczycie najdłuższą deskę świata, największy koncertujący fortepian. Wszystko w otoczeniu ludowej kultury Kaszub.
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w SzymbarkuKaszuby to także Trójmiasto, o którym już Wam pisałam. Jeśli zastanawiacie się, co warto tam zobaczyć, zajrzyjcie do poprzedniego artykułu.
1 comments
Przyznaję, że Mazury kocham od dawna. Głównie za piękne widoki, spokój nad jeziorem, no i to, że można popływać kajakami lub łódkami, czy żaglówkami. Możliwości jest całkiem sporo, aby świetne spędzić ten czas. Jednak bezpieczeństwo to podstawa. Najważniejsza przy takich aktywnościach jest dla mnie kamizelka ratunkowa na kajak . Dzięki temu łączymy rozsądek ze świetną zabawą!
OdpowiedzUsuń