Wodospad Niagara – dzień 6. podróży dookoła świata
grudnia 03, 2022Niagarę zobaczyłam pierwszy raz w życiu kilkanaście lat temu podczas wizyty w USA w czasie studenckiego programu work & travel. Zapamiętałam, że położony na styku dwóch państw wodospad lepiej oglądać z Kanady. Nie miałam wtedy jednak szansy, żeby się o tym przekonać. Okazja nadarza się później – podczas mojej podróży dookoła świata. Sprawdźcie więc sami, z której strony Niagara wygląda lepiej – kanadyjskiej czy amerykańskiej.
NiagaraWodospad Niagara – kilka ciekawostek
Z Toronto nad Niagarę docieramy koło południa. Parkujemy samochód przy Skylon Tower i idziemy na krótki spacer nad wodospad. Już po chwili widzimy wszystkie trzy części Niagary – American Falls oraz Bridal Veils – położone po stronie USA oraz Horseshoe Fall – położony po stronie kanadyjskiej. Widoki od strony kanadyjskiej robią ogromne wrażenie. Widzę wszystko dokładnie, bo stoję naprzeciwko wodospadu.
NiagaraNiagara ma ponad 50 metrów wysokości i nie jest najwyższym wodospadem na świecie. Słynie ze swojej objętości – w ciągu każdej sekundy spada tutaj 2830m3 wody. Wypiętrzenie terenu – Niagara Escarpment, przez które przelewa się ta woda, jest światowym rezerwatem biosfery UNESCO.
Journey Behind the Falls – Niagara w Kanadzie
Jeśli chcecie podejść bliżej, a nawet się pomoczyć, możecie wybrać jedną z wielu różnorodnych atrakcji dostępnych na miejscu. Pierwsza, z której korzystamy to Journey Behind the Falls, czyli spacer pod wodospadem. Razem z biletami otrzymujemy żółte peleryny. Następnie tunelami docieramy do paru punktów, z których można zobaczyć wodospad.
Journey Behind the Falls, NiagaraNa ścianach czytamy o śmiałkach, którzy próbowali skakać nad Niagarą. Pierwsza była 63-letnia nauczycielka Annie Taylor, która w 1901 roku z powodzeniem wykonała skok w beczce. Jej sukces zachęcił całą lawinę innych szaleńców, którzy próbowali się zmierzyć z żywiołem.
Journey Behind the Falls, NiagaraW czasie wycieczki wychodzimy na taras widokowy, z którego świetnie widać i czuć najpotężniejszą część Niagary – Końską Podkowę.
Journey Behind the Falls, NiagaraHornblower Niagara Cruises – rejs statkiem pod wodospad
Następnie, idąc w stronę przystani, robimy jeszcze kilka fotek w punkcie widokowym przy centrum Table Rock.
NiagaraDrugą atrakcją, na którą się decydujemy jest rejs statkiem pod wodospad. Nakładamy fuksjowe peleryny i w drogę!
Rejs statkiem, NiagaraPodróż robi ogromne wrażenie. Podpływamy praktycznie pod sam wodospad. Peleryny działają częściowo – i tak jesteśmy mokrzy, co dodaje kolorytu wyprawie. Statki wyruszają też ze strony amerykańskiej i pokonują praktycznie tę samą trasę.
Cave of the Winds – Niagara po amerykańskiej stronie
Na koniec chcę odświeżyć moje studenckie wspomnienie i postanawiam zobaczyć Niagarę od strony amerykańskiej. Jak się tam dostać? Bardzo łatwo. Granicę przejdziemy na piechotę mostem. Chwilę to trwa, bo czeka nas jednak odprawa paszportowa, ale w czerwcu nie ma tu wielu ludzi. Strona amerykańska jest świetnie oznaczona – widać trasy spacerowe, zadbane ławeczki, tablice informacyjne. Tutaj również atrakcji jest sporo, my wybieramy Cave of the Winds, czyli Jaskinię Wiatrów.
Widok na most łączący USA i KanadęTym razem poza pelerynami dostajemy sandały, co daje nam do myślenia – będzie naprawdę mokro! Na początek oglądamy krótką wystawę, z której dowiadujemy się, że dawniej widok na wodospad był zasłonięty i można go było oglądać jedynie przez małe dziurki. Dopiero z czasem to miejsce stało się ogólnodostępną atrakcją turystyczną.
Film przed wejściem do Cave of the WindsPo obejrzeniu wystawy i filmu po schodach ruszamy pod wodospad – a w zasadzie prosto w niego! Sandały się przydają – stopy i nieosłonięte pelerynami części ubrań mamy totalnie mokre. Jest niesamowicie, bo możemy podejść naprawdę blisko.
Jaskinia Wiatrów, NiagaraW drodze powrotnej przystajemy jeszcze w kilku punktach widokowych i wracamy na kanadyjską stronę.
NiagaraTrasa i informacje praktyczne
10.00-12.00 – przejazd z okolic Toronto
Parking: https://goo.gl/maps/xb14mxLA3CWk5P2n6
12.30-14.00 - Journey Behind The Falls
14.00-15.00 – obiad
15.00-15.15 – przejście
15.15-16.00 - Niagara City Cruises
16.00-17.00 – przejście na amerykańską stronę
17.00-18.00 - Jaskinia Wiatrów
18.00-20.00 – spacer
20.00-22.00 – powrót
Komentarz. Widok na wodospad ze strony kanadyjskiej jest bezsprzecznie lepszy – stoicie naprzeciwko, więc po prostu widzicie wszystko. Do USA warto przejść, żeby zobaczyć Cave of the Winds i przekonać się, że moknięcie może sprawić tyle frajdy. Rejs statkiem dostarcza podobnych wrażeń i na pewno nie można go odpuścić, niezależnie od kraju, w którym będziecie. Niagara to obowiązkowy punkt programu i bardzo przyjemnie zwiedza się ją w czerwcu – nie ma tłumu turystów, a jest na tyle ciepło, że szybko można wyschnąć. Nie pomińcie tego miejsca, jeśli będziecie w okolicy.
0 comments